Typový nízkoenergetický rodinný dům CHARIS z nabídky chrudimské firmy Hoffmann patří svým tvarem ke klasickým domům s téměř univerzální možností výstavby. Může stát jak v nové zástavbě na vesnici, tak v příměstské či centrální části města. Ti ze stavebníků, kteří s ohledem na charakter těchto zmíněných lokalit zvolí odpovídající barevnou trojkombinaci fasáda-okna-střecha buď pochváleni.
V našem konkrétním případě měli investoři o barevné kombinaci jasno od počátku. Snad jedinou neznámou byl definitivní odstín fasády z velké škály možných barev. Spojení černé glazované pálené tašky, „nezničitelných“ plast-hliníkových oken s vnějším hliníkovým opláštěním stříbřité barvy a fasády, která mění barvu, v závislosti na intenzitě slunečního osvitu a denní hodině, tedy od meruňkové po tmavě oranžovou, je v sousedství nevýrazných domů opravdu vidět.
A není třeba se bát, že by se nízkoenergetický rodinný dům „okoukal“. Vždy bude zajímavou, oku lahodící stavbou, postavenou na jednoduchém půdorysu, se zastavěnou plochou 131,20 m2. Díky některým zajímavým exteriérovým prvkům jako je ze střechy vystupující nerezový komín či dva proti sobě ležící vikýře, bude dům doslova nepřehlédnutelným. Stejně tak je nestandardním prvkem v našich končinách i chybějící přední oplocení. Nízký kovový plot, včetně integrované vjezdové brány, prodlužuje čelní linie domu na obě strany až k bočnímu oplocení. Dům je prostě líbivý!
Pokud je výše uvedeno, že o barevné kombinaci nízkoenergetického rodinného domu bylo rozhodnuto již před zahájením stavby, je třeba tuto informaci ještě doplnit. Stejně tak bylo dávno dopředu rozhodnuto o úpravách vnitřní dispozice typového rodinného domu CHARIS k obrazu majitelů. A to o konstrukční systém stěn a stropů. Zatímco úpravy dispozičního řešení se ujala paní domu, a to do všech detailů včetně výběru materiálů, prvotních návrhů kuchyně, vestavěných skříněk, šaten.
Po technické stránce se stavbě věnoval manžel, pro něhož byla cílem energeticky velmi úsporná stavba s budoucí minimální údržbou. Jako zdroj vytápění byl vybrán kondenzační plynový kotel v kombinaci s podlahovým vytápěním v přízemí i podkroví. Také s ohledem na nízké provozní náklady investoři zvolili okna s trojskly, které se osvědčují nejen v zimě, ale i v parném létě, kdy je v domě i bez klimatizace, velmi příjemné klima.
Rodinný dům CHARIS byl realizován chrudimskou firmou Hoffmann stavebním systémem VELOX - systémem „ztraceného bednění“ na bázi štěpkocementových desek. Samotná montáž systému VELOX na připravenou základovou desku trvala necelé tři týdny. Zvolený tepelný odpor obvodové konstrukce byl v tomto dán tloušťkou 15 cm izolace. Nyní je ve standardu polystyren ze samozhášivého, stabilizovaného šedého polystyrenu s přísadou grafitu EPS plus a s hodnotou R=5,30 m2KW-1 resp. U=0,18 W/(m2.K).
Velkou výhodou systému VELOX je tepelná akumulace nosného betonového jádra obvodových a vnitřních nosných stěn. Tato výhoda znamená nízký účet za vytápění a velmi příjemné vnitřní klima i v parních letních dnech bez nutnosti klimatizovat. Také z hlediska zvukové izolace nabízí obvodové a zvláště vnitřní nosné stěny VELOX, oddělující hlavní části domu, nadprůměrné hodnoty indexu vzduchové neprůzvučnosti.
Firma Hoffmann, která dodala stavební systém VELOX na více než 1800 staveb od rodinných domů až po bytové komplexy a je dlouhodobě největším dodavatelem stavebního systému VELOX, zajišťuje dodávky kompletních stavebnic VELOX pro hrubé stavby a také jejich montáž popřípadě zaučení pro montáž.