Co dodržet ještě před nanášením omítky
- Podklad musí být pevný a dostatečně vyschlý. Zamezte možnosti provlhnutí.
- 3 dny před zahájením práce nesmí teplota vzduchu i stěn klesnout pod +5 °C.
- Vnitřní omítky nanášejte až po provedení elektrických rozvodů, instalačních drážek a jejich zaplnění vhodným materiálem.
- Vlhkost štěpkocementových desek nesmí být při omítání větší než 14 %.
- Do suchých omítkových hmot Stachema nepřidávejte jiné materiály než uvádí výrobce. Směs neprosévejte!
- Omítky nanášejte až po osazení zárubní a okenních rámů, aby nedošlo k následnému poškození omítky.
Omítky pro vnitřní stěny a stropy
Vnitřní omítky aplikujte až po provedení elektrických rozvodů, instalačních drážek a jejich zaplnění vhodným materiálem (drážky se předem vyplňují stejnou maltou, kterou bude omítnuta celá plocha), abyste zamezili praskání dalších vrstev omítky.
Nabízíme několik variant omítkových systémů. U všech omítkových skladeb je třeba v oblastech napojování příček, stěn a stropů přes drážky elektroinstalačních a sanitárních rozvodů, rohy okenních i dveřních otvorů vyztužit omítku sklotextilní síťovinou. Zamezíte tak riziku vzniku trhlin v těchto velmi namáhaných partiích.
Omítky pro vnější stěny
Pro omítání vnějších stěn jsou navrženy varianty omítek tak, aby nepraskaly vlivem počasí. V souvislosti s objemovou hmotností jádrových omítek doporučujeme lehký omítkový systém s vloženou sklotextilní síťovinou. Další variantou je tepelně izolační omítkový systém, ve kterém se místo základní omítky použije pěnový polystyren s výztužnou základní stěrkou se sklotextilní síťovinou.
Polystyren funguje jako pružná mezivrstva, která výrazně omezí vznik trhlin v povrchu. Povrchovou úpravu lze řešit v různých variantách z hlediska struktury a barevnosti.